Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


nauczycieli Drukujemy w Calc

Przy drukowaniu przydatne będą nam następujące ikonki: calc_36.jpg

Pierwsza tworzy pdfa, druga drukuje, trzecia natomiast uruchamia pogdląd wydruku.

Dopasowanie wydruku do strony

Drukowanie wydawać by się mogło bardzo proste, może przyspożyć nam trochę kłopotów w szczególności, gdy nie chce się zmieścić na jednej stronie. Cały dokument zostanie rozrzucony wówczas na kilku kartkach. O ile możemy go później posklejać to pół biedy, gdy jednak musi się on zmieścić na kartkach A4, wówczas zaczynają się schody.

Zatem zanim cokolwiek wydrukujemy warto skorzystać z tej trzeciej opcji czyli podglądu wydruku i zobaczyć czy wszystko się mieści.

calc_37.jpg 

W naszym przypadku obcieło nam sobotę i część wykresu. Sprawę możemy rozwiązać na różne sposoby, np. możemy zmienić skalę wydruku, czyli zmiejszyć przy wydruku wszystko i ileś procent. Jak to zrobić? Należy kliknąć na button z napisem "Strona" w górnym pasku narzędzi.

calc_38.jpg

Pojawi się nowe okienko, w którym wybieramy zakładkę Arkusz. Tam też możemy ustalić wiele przydatnych opcji, np. co ma być drukowane - obiekty graficzne, wykresy, siatka arkusza itp. Możemy wreszcie zmienić skalę i dopasować ją w procentach metodą prób i błędów - ustalając np. 80% i dać ok, lub też możemy wybrać w trybie skalowania:

  • dopasuj zakres(y) wydruku do szerokości/wysokości
  • dopasuj zakres(y) wydruku do ilości stron.

Obie opcje sprawią, że wykres i tabelka zmieszczą się na jednej stronie.

 

Drugim sposobem na zmieszczenie się całości na jednej stronie jest włączenie opcji z menu Widok->Podgląd podziału stron. (Jeśli chcemy powrócić do zwykłego trybu wyświetlania wchodzimy na Widok->Normalny).

calc_39.jpg

Widziymy tu, że całość będzie na dwóch stronach i że ani wykres, ani tabelka nie zmieszczą się nam na stronie. (Uwaga: Jeśli dokonaliśmy zmian wybierając wg poprzedniego punktu opcję "Dopasuj zakres wydruku do szerokości/wysokości" to będzie widoczna tylko 1 strona do wydruku). Możemy teraz porzesuwać szerokość kolumn i szerokość wykresu tak aby wszystko zmieściło się na jednej stronie.

Na koniec, kiedy już wszystko dopasujemy do naszych potrzeb wybieramy z menu Plik-> Drukuj (wybieramy ewentualnie jakość wydruku) ->OK.

Możemy też kliknąć ikonkę drukarki w górnym menu - drukowanie nastąpi wówczas natychmiast z pominięciem okienka drukuj.

Zapis do formatu PDF

Czasem potrzeba nam wydrukować coś u kogoś, mając pewność, że nic się nie poprzesuwa, do tego został stworzony format pdf. Jeśli zatem stworzyliśmy dokument i chcemy mieć pewność, że jak przeniesiemy go do innego komputera z inną drukarką, to będzie wyglądał identycznie to wyeksportujmy go do pdfa. Wystarczy kliknąć na ikonkę z napisem PDF i zapisać w dowolnym miejscu na dysku.

Uwaga: Pamiętajmy jednak, że nie będziemy mogli już więcej tego pliku edytować za pomocą Openoffica, więc jeśli ma być plik jeszcze edytowany to pdf się niestety nie sprawdzi... musimy zapisać go w pliku Openoffica.copyright © Pcwiedza.pl
kredyt, Allegro pl aktywacja, konto bankowe