Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


nauczycieli Funkcje matematyczne

Powiedzmy mamy kilka zadań wymagających dużo liczenia polegających na jednym rozwiązaniu, ale różnią się tylko danymi. Rozwiązujemy go na kartce - udało nam się w końcu przejść do końca. Ok, teraz zabieramy się za drugi i trzecie itd. Ale to przecież tyle liczenia a zadanie różni się tylko kilkoma danymi... Czy nie da się tego jakoś uprościć? Oczywiście, można rozwiązać całość w arkuszu kalkulacyjnym a później tylko podstawiać dowolne dane a reszta zadania się sama wykona.
Może powiecie, że rzadko się tak zdaża, może, ale w fizyce, czy w jakiejkolwiek nauce badawczej często zachodzi taka potrzeba aby zasymulować co się stanie, gdy dane wejściowe się zmienią. I co liczyć wszystko na piechotę? Po co, jak można stworzyć formułe, a później zmieniać tylko dane i cieszyć się natychmiastowym wynikiem.

Twierdzenie pitagorasa

Obliczmy zatem ile długości musi mieć krawędź "c" w trójkącie, aby trójkąt był prostokątny, czyli aby zawierał w sobie kąt prosty. Skorzystamy zatem z funkcji pitagorasa. Powiedzmy, że bok a=3cm, bok b=4cm, zatem szukamy boku c.

c2=a2+b2

czyli c=pierwiastek z (a2+b2)

Wpisujemy te wartości do arkusza Calc w postaci:

calc_56.jpg

Następnie w komórce D4 chcemy by powstał wynik, czyli musimy wklepać tam wzór, który obliczy długość boku c ze wzoru pitagorasa.

 calc_57.jpg

 wchodzimy na ikonkę f(x)  i wybieramy kategorię "matematyczne" jak na rysunku powyżej

calc_58.jpg

Następnie szukamy funkcji pierwiastek i klikamy dwukrotnie. Zauważmy, że na dole pojawi się napis =PIERWIASTEK().

Teraz musimy zrobić sumę kwadrawów boków a i b.

calc_59.jpgZatem szukamy funkcji potęga i również klikamy dwukrotnie na niej. Teraz na dole pojawi się napis =PIERWIASTEK(POTĘGA()). Musimy zatem ustalić z czego ma być potęga i jakiego stopnia.
Klikamy więc na pole Podstawa i będąc tam kursorem, przechodzimy myszką na pole B4, natomiast w polu potęga wpisujemy 2, bo przecież ma to być kwadrat z tej liczby.
calc_60.jpgW na dole miejscu, gdzie jest formuła wpisujemy plus.
calc_61.jpg

Następnie znów dajemy funkcję potęga i w miejsce podstawa dajemy C4, natomiast w polu potęga wpisujemy 2.
Po zatwierdzeniu dajemy ok i otrzymujemy wynik w komórce D4.

Na górze jest cała formuła, która oblicza nam nasze zadanie.

calc_63.jpg

Teraz możemy podstawiać dowolne dane a formuła obliczy nam ile wyniesie krawędź c, by trójkąt był prostokątny.

Niestety przy zadanych krawędziach a i b nie zawsze krawędź c wyjdzie liczbą całkowitą.

calc_64.jpgDomyślnie mamy zaokrąglanie do 2 miejsc po przecinku. Jeśli jest potrzebna nam większa dokładność możemy skorzystać z ikonki zaznaczonej obok na rysunku, z czego jedna zwiększa dokładność o jedno miejsce dziesiętne, druga zaś zmniejsza.





copyright © Pcwiedza.pl
kredyt, Allegro pl aktywacja, konto bankowe