Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


nauczycieli Obliczanie faktur

Tworzenie formuł do faktur

Przykładowo chcemy stworzyć fakturę i obliczyć ile wszystkie produkty razem po obliczeniu vatu wyniosą. Zajmiemy się tylko częścią obliczeniową.

calc_46.jpgTworzymy tablekę tak jak obok i wypełniamy ją danymi. Całość oprócz dwóch pierwszych kolumn, jest wyrównujemy do środka, czyli zaznaczamy kolumny do wyrównania i klikamy na ikonkę wyśrodkuj. 
calc_47.jpgW kolejnym kroku wpisujemy cenę jednostkową za sztukę elementów, zaznaczamy tę kolumnę i klikamy na ikonkę z walutą. Liczby zostaną potraktowane jako wartość pieniężna.
calc_48.jpg

Następnie wyliczamy wartość netto, czyli mnożymy ilość sztuk przez cenę netto. Gdy będziemy na polu pod napisem wartość netto należy:

  • wpisać znak =
  • następnie przejść na lewo o jedno pole do E4
  • wpisać znak *
  • przejść w lewo o 2 pola do C4 i nacisnąć enter.

W ten sposób pomnożymy cenę netto za sztukę razy ilość sztuk. Wchodzimy na tę sumę i kopiujemy ją w dół dla pozostałych elementów.

calc_49.jpgWyliczamy podatek Vat mnożąc "Wartość netto" razy 0,22. W ten sposób otrzymujemy kwotę podatku, którą kopiujemy w dół dla pozostałych produktów.
calc_50.jpgTeraz wyliczamy "Wartość brutto" dla każdego produktu. Możemy to zrobić na dwa sposoby, albo zsumować podatek i wartość netto, albo pomnożyć wartość netto razy 1,22. Formułę kopiujemy dla pozostałych produktów.
calc_51.jpg

Teraz zajmiemy się sumą całkowitą poszczególnych pozycji: Wartość netto, podatek i Wartość brutto. Prawdę mówiąc wystarczy zsumować jedno a resztę skopiować.
Pod pozycją "Wartość netto" poniżej liczb umieszczamy kursor i po kliknięciu na funkcję sumy zaznaczamy obszar liczb w tej kolumnie jak jest to widoczne obok. Po naciśnięciu enter obliczana jest wartość.

calc_52.jpg

Kopiujemy tę formułę pod "podatek" i Wartość z podatkiem i ewentualnie możemy zformatować wygląd.
Efekt końcowy powinien wyglądać mniej więcej tak jak obok. Oczywiście żeby była to w pełni funkcjonalna faktura Vat trzeba jeszcze dopisać trochę danych, ale w naszym przykładzie chodziło bardziej o sposób wyliczania a nie o kompletną fakturę.

copyright © Pcwiedza.pl
kredyt, Allegro pl aktywacja, konto bankowe