Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


nauczycieli Sortowanie danych

Bardzo przydatną i ważną funkcją w każdym arkuszu kalkulacyjnym jest opcja sortowania. Często potrzebujemy mieć dane posortowane według np. ceny, ilości sprzedanych sztuk, alfabetycznie itd.

Aby prawidłowo korzystać z opcji sortowania pokażemy różne sposoby na przykładzie. Skorzystamy z naszej już dobrze znanej tabelki i spróbujemy posortować według ilości sztuk dla piątku.

calc_69.jpg 

Jeśli wejdziemy na piątek i zaznaczymy tą kolumnę (oczywiście bez napisu piątek) i damy sortowanie za pomocą ikonki sortuj, zaznaczonej na czerwono na obrazku obok, to posortowane zostaną dane... tylko piątku, ale zaraz zaraz... przecież pomiesza to nam całkowicie i sfałszuje tabelkę, bo liczby się przemieszczą, natomiast napisy książki, zeszyty i Akcesoria biurowe zostaną tam gdzie były. Zatem ten sposób nadaje się tylko do tabelek, gdzie mamy jedną kolumnę i chcemy ją posortować.

calc_70.jpgW naszym przypadku skorzystamy z innej możliwości, która pozwoli nam na uniknięcia fałszowania danych. Zaznaczamy zatem dane, które mają być posortowane (bez nazw tygodni i sum) i dajemy Dane->Sortuj. Ponieważ chcemy sortować według piątku w okienku, które się otworzy wybieramy kolumnę F i zaznaczamy rosnąco. Jeśli chcemy aby Calc w następnej kolejności sortował według innej kolumny to możemy niżej wybrać takie opcje.
calc_71.jpgDajemy Ok i zauważmy, że wszystko zostanie teraz posortowane prawidłowo według dnia piątek z utrzymaniem danych tam gdzie powinny być. Miejscami zamienione zostały Zeszyty i Akcesoria biurowe, ale wszystkie dane w wierszach powędrowały za nimi, nie dokonując żadnych przemieszeń i o to nam chodziło.
copyright © Pcwiedza.pl
kredyt, Allegro pl aktywacja, konto bankowe