Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


nauczycieli Tworzymy wykresy

      Nic tak nie odzwierciedla suchych danych jak dobry wykres. Zarówno Excel jak i arkusz Calc znakomicie nadają się do tworzenia różnych wykresów. Zamist ręcznie nanosić na kartce kolejne punkty, możemy skorzystać z imponujących możliowści tych pakietów.

Bardzo często produkt ten jest wykorzystywany w elektronice, fizyce, matematyce, finansach i wielu innych dziedzinach życia, które nie w sposób tutaj wymienić. Przykładowo mamy tabelkę pomiarów z czujnika zmieniającego się ciśnienia w skali miesiąca. Te dane aż się proszą o zobrazowanie ich na wykresie. Wystarczy tylko zaznaczyć komórki i wybrać rodzaj wykresu i... gotowe. Na wykresie jak na dłoni widzimy różne wachania ciśnienia w ciągu miesiąca.

Inny przykład to wykres sprzedaży w danym dniu różnego rodzaju towaru. Jest to przykład naszej tabelki, którą wpisaliśmy w poprzednich podstronach.
Tworzenie wykresu z tabelki
Zaznaczamy cały wykres i klikamy na ikonce: Calc, Excel - wykresy

Wykres Openoffice Calc

 

Po naciśnięciu na powyższej ikonce, kursor myszy zmieni się nam na "celownik z miniaturką wykresu". Wystarczy teraz kliknąć lewym klawiszem myszy tam gdzie ma się zaczynać wykres i przeciągnąć go w dół i w prawo tworząc zaznaczenie a tym samym wyznaczając wielkość tego wykresu. Innymi słowy wykres będzie tak duży jak zaznaczenie które teraz zrobiliśmy.

Calc - Wykresy

Gdy puścimy klawisz myszy pojawi się nowe okienko - kreator wykresów. Dajemy dalej i w następnym kroku wybieramy rodzaj wykresu jaki chcemy uzyskać. Może to być wykres słupkowy, kołowy, powierzchniowy, punktowy, przestrzenny itd. Po prawej stronie okna mamy do wyboru różne rodzaje wykresów, możemy paskiem zjechać w dół i wybrać wykresy przestrzenne.

Zauważmy również bardzo ważną opcję:
Seria danych w: "wierszach" lub "kolumnach". Tą opcją możemy zamieniać miejscami kolumny i wiersze na wykresie.

Wybierzmy wiersze i dajemy dalej.

wykres Calc ExcelW tym kroku wybieramy rodzaj prezentowania danych na danym wykresie, w naszym przypadku słupkowym. Dajemy dalej.
calc

Możemy zaznaczyć opcje "Pokaż elementy tekstu w podglądzie". Wówczas na miniaturce wykresu będziemy mieli podgląd jak dokładnie wygląda nasz wykres.
W miejsce "Tytuł główny" możemy zmienić lub wyłączyć nazwę, która będzie wyświetlana u góry wykresu, możemy również wyłączyć legendę, oraz włączyć opisy osi X i Y. Na koniec dajemy opcję Utwórz. I już mamy gotowy wykres.

calc_29.jpg

Powinien wyglądać mniej więcej tak jak obok na rysunku. Możemy oczywiście zmieniać jego wielkość poprzez przytrzymania lewego klawisza myszy nad którymkolwiek kwadratem znajdującym się na rogu, lub na krawędzi wykresu i przeciągnąć dowolnie myszą. Gdy wypuścimy lewy klawisz myszy wykres dostosuje się do nowej wielkości. Możemy też go dowolnie przesuwać po całym skoroszycie łapiąc go myszą i przesuwając.

Modyfikacja istniejących wykresów

Na tym etapie możemy również zmieniać praktycznie wszystkie opcje wykresu. Wystarczy kliknąć dwukrotnie w niego a przejdzie w tryb edycji. Możemy kliknąć na legendzie, opisie górnym i np. go usunąć klawiszem delete. Jeśli klikniemy dwukrotnie na elemencie tekstowym "tekst główny" to zmieni się on do edycji i będziemy mogli wpisać nowy tekst.

Dwukrotne kliknięcie na legendzie spowoduje otwarcie nowego okienka, w którym będziemy mogli wybrać wiele opcji, np. zmienić kolor tła, grubość i typ linii.

Zauważmy też, że po dwukrotnym kliknięciu na wykresie zmienia się nam górny pasek narzędziowy i pojawiają się opcje dotyczące wykresów.

Pasek narzędzi wykresów - Openoffice Calc

Kolejne ikony od lewej pozwalają włączyć/wyłączyć:

  • tytuł wykresu,
  • legendę
  • trzecia ikona tytuły osi X i Y
  • opisy osi
  • dwie kolejne włączają lub wyłączają siatkę osi.

Ikonka z wykresem kołowym pozwala zmienić typ wykresu, np. na trójwymiarowy.

Kolejna ikonka otwiera znane nam już okno kreatora wykresów.

Ważne są też kolejne dwie ikonki, które pozwalają na zamianę osi X z osią Y.

Zmiana kolorów słupków, tła, czcionki wykresu

Jeśli nie podobają się nam kolory np. poszczególnych słupków w wykresie, możemy bez większych problemów zmienić je na inny kolor.

calc_32.jpg

By to uzyskać klikamy na wybranym słupku dotąd aż pojawią się na nich kwadraty i otworzy się okno, które tą zmianę nam umożliwi. Pamiętajmy jednak, by kwadraty były na wszystkich słupkach, bo jeśli zaznaczony będzie tylko jeden słupek, to zmiany będą wykonane tylko na nim. Teraz wybieramy odpowiedni dla nas kolor klikamy ok i wszystkie słupki zaznaczone słupki zmienią swój kolor.

calc_33.jpgCiekawe efekty można otrzymać stosując przezroczystość, lub gradienty, możemy zmienić czcionkę jej kolor.
calc_34.jpg

Podobne efekty można uzyskać dla tła wykresu. Wystarczy dwukrotnie kliknąć na pustym obszarze koło legendy wykresu i pojwi się znajome już okno, w którym możemy wybrać kolor, a następnie np. gradnient.

Zmiana typu wykresu

Wykres możemy też przerobić na trójwymiarowy, lub inny. Aby dokonać takiej zmiany wystarczy dwukrotnie kliknąć na wykresie i gdy górny pasek narzędzi zmieni się należy wybrać ikonkę z wykresem kołowym.

calc_31.jpg

Pojawi się wówczas okienko umożliwiające zmianę typu wykresu. Tu wybieramy u góry opcję 3D i wybieramy słupkowy wykres trójwymiarowy. Na samym dole zmienią się nam warianty, powiedzmy, że chcemy wybrać okrągłe słupki.

calc_35.jpgEfekt końcowy będzie wyglądał następująco.
copyright © Pcwiedza.pl
kredyt, Allegro pl aktywacja, konto bankowe