Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


nauczycieli Wstawiamy obrazy

Wstawianie obrazu do tekstu

Często zachodzi potrzeba umieszczenia rysunków, obrazów w naszym tekście. Są różne sposoby wstawiania takich obrazków do naszego dokumentu. Możemy będąc w programie graficznym skopiować do schowka obrazek poprzez najczęściej skrót ctrl+c a następnie przejść do Openoffice Write i w miejscu gdzie ma się pojawić obrazek dać ctrl+V.

write1.jpg

Gdy mamy nagrany na dysku plik obrazka możemy skorzystać z drugiego sposobu. Mianowicie będąc w Openoffice Write klikamy w miejsce, gdzie chcemy, by obrazek się pojawił a następnie wchodzimy do menu górnego: Wstaw->Obraz->z pliku. Teraz znajdujemy na naszym dysku plik, w którym znajduje się nasz obrazek i dajemy "Otwórz". Obrazek powinien pojawić się w miejscu, gdzie był kursor.

write2.jpgObrazek możemy teraz zmniejszyć przeciągając za kwadraty w narożniku. Jeśli chcemy zachować dokładne proporcje obrazka przy zmniejszaniu, to warto przytrzymać klawisz shift rzy przeciąganiu obrazku.

Położenie obrazu

write3.jpg

Obrazek wstawiony w tekst można dopasować do własnych potrzeb. Może on być wstawiony w tekst bez opływania (tak jak na obrazku obok), może być oblany tekstem, lub też może być w tle. Opcje te możemy wybrać klikając prawym klawiszem myszy na obrazku i wybierając "Opływanie". Rozwiną się wówczas dostępne opcje opływania obrazka.

write4.jpg

Gdy chcemy umieścić obrazek w tle, to raczej obrazek musi być albo jasny a tekst ciemny, albo obrazek ciemy a tekst jasny, gdyż przeciwnym razie tekst będzie nieczytelny. Możemy też wybrać opcję przezroczystości i umieścić obrazek w tle. By obrazek stał się przezroczysty klikamy na opcji przezroczystość w menu w obszarze zaznaczonym na czerwono zwiększając procent aż osiągniemy zamierzony efekt.

copyright © Pcwiedza.pl
kredyt, Allegro pl aktywacja, konto bankowe