Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


nauczycieli Zanim zaczniemy pisać

      Zanim zaczniemy pisać teksty warto dokonać kilku ustawień początkowych może to nam później oszczędzić wiele pracy.

Ustalenie ułożenia strony – poziomo, pionowo
Najczęściej wykorzystywanym ułożeniem strony jest ułożenie pionowe, jednak czasami zachodzi potrzeba aby stronę umieścić poziomo. Nie ma problemu. Wystarczy wejść na menu: Format->Strona. Tam w zakładce Strona ustawiamy Format (jeśli ma być inny niż A4) oraz orientację w pionie czy w poziomie.


Ustawianie marginesów

W zakładce Strona z okienka Format->Strona możemy również ustawić marginesy. Standardowo ustawione są na 2cm z każdej strony. Możemy je dowolnie zmieniać, przykładowo potrzebujemy 4cm na oprawę, więc wpisujemy Od lewej 4cm.

Zmiana marginesów w trakcie pisania

Jeśli stwierdzimy później, np. w trakcie pisania, że chcemy zmienić marginesy - nie ma problemu, na każdym etapie pisania możemy je zmienić - no może nie po wydrukowaniu...
Marginesy możemy zmienać zarówno "liczbowo" jak i wizualnie.
Liczbowo było omawiane w wyższym podpunkcie, zatem zajmijmy się wizulaną zmianą marginesów.

Przydaje się to czasami, gdy tekstu 5 strony, ale na ostatniej stronie jest tylko 1 zdanie więc pewnie chcielibyśmy wydrukować je na 4 stronach (zakładamy, że nie zależy nam na idealnych wymiarach marginesów).

Marginesy

Zatem możemy przeciągnąć marginesy w górę, czyli niejako zwiększyć ilość tekstu na stronie, przez co zredukujemy liczbę stron. Aby to zrobić ustawiamy kursor myszki na lewej linijce w górnej granicy między szarym polem a białym elementem linijki. Kursor powinien zamienić się w obustronną strzałeczkę. Teraz kliknięcie i przeciąganie w górę i w dół da efekt zmieniania wizualnego marginesów.

W ten sam sposób możemy potraktować marginesy lewe, prawe i dolny.copyright © Pcwiedza.pl
kredyt, Allegro pl aktywacja, konto bankowe