Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


nauczycieli Zaznaczanie, kopiowanie, wklejanie i usuwanie

Zaznaczanie kolumn, lub wierszy

Gdy chcemy wykonać jakąś operację na arkuszu najczęściej musimy zaznaczyć dany obszar na którym będziemy działać.
Sposoby zaznaczania:

Calc - zaznaczanie kolumnCałe kolumny/wiersze możemy zaznaczyć poprzez kliknięcie na samej górze nad daną kolumną/wierszem na literkę/cyfrę, która ją reprezentuje, czyli np. na literkę B.
Calc Openoffice - zaznaczanie

Kolumny/wiersze możemy też zaznaczać klikając myszką na pierwszy element tej kolumny/wiersza, następnie trzymając przyciśnięty lewy klawisz myszy możemy przesunąć w dół kursorem myszy, co spowoduje zaznaczenie całego tekstu w dół

Calc - zaznaczanie

możemy też za pomocą klawiatury - strzałkami najechać np. na pierwszy element wiersza i przytrzymać klawisz shift. Następnie możemy również strzałkami kierować kursor w dół i zaznaczane będą kolejne komórki. Oczywiście możemy również użyć tu klawiszy "page down" lub "page up" do zaznaczania całego ekranu w dół bądź w górę.

 

Wiersze zaznaczamy analogicznie do kolumn.

Zaznaczanie pojedynczych komórek

Pojedyncze komórki możemy zaznaczyć:

  • poprzez przytrzymanie klawisza shift i poruszanie się strzałkami po skoroszycie i już mamy zaznaczone komórki w formie "prostokątu"
  • klikając na pierwszy element do zaznaczenia przytrzyać shift a następnie na ostatni w danym wierszu lub kolumnie. Zostaną zaznaczone wszystkie elementy pomiędzy pierwszym a ostatnim elementem.

Calc zaznaczamy komórki
  • możemy dodatkowo przytrzymać klawisz ctrl i "klikać gdzie popadnie" - wówczas bez wpływu na inne zaznaczone elementy to to co kliniemy będzie zaznaczone a drugi raz zostanie odznaczone.

Kopiowanie

Po zaznaczeniu obszaru możemy skopiować dany obszar do bufora a następnie wkleić go gdzie tylko chcemy.

Aby skopiować obszar należy użyć skrótu ctrl+c, lub z menu Edycja->Kopiuj

Pamiętajmy jednak, że nie można skopiować obszarów złożonych z kilku zaznaczeń, kopiowane będą jedynie te, które są zaznaczone jednym ciągiem.

Wklejanie

Następnie wchodzimy na początek obszaru gdzie ma być wklejona zawartość i dajemy ctrl+v, lub Edycja->Wklej.

Cała zawartość zaznaczonego i skopiowanego fragmentu powinna znaleźć się w miejscu które wyznaczyliśmy.copyright © Pcwiedza.pl
kredyt, Allegro pl aktywacja, konto bankowe